Plumbers

STOP H.B. 4155

During the 2020 Legislative Session, the West Virginia House of Delegates passed H.B. 4155. If this bill had become law, it would have eliminated the requirement for plumbers to be licensed on jobs less than $5000. It also tried to reduce the number of hours of plumbing to be considered a journeyman plumber, master plumber and a plumber in training.

Fortunately for consumers, the bill did not pass the State Senate to become law. Those voting yes wanted to allow unlicensed plumbers in West Virginia. Express your CONCERNS to those who voted YES on the bill. Please THANK those who VOTED NO and stood up to keep plumber’s licenses the law of West Virginia.


HOW YOUR DELEGATE VOTED

BARBOUR COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
    Chris Phillips R 47 YES
BERKELEY COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Larry Kump R 59 YES
   Marshall Wilson I 60 YES
   Jason Barrett D 61 NO
   Tom Bibby R 62 YES
   John Hardy R 63 YES
   Eric Householder R 64 YES
BOONE COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Joe Jeffries R 22 YES
   Zach Maynard R 22 YES
   Rodney Miller D 23 NO
   Ralph Rodighiero D 24 NO
   Tim Tomblin D 24 NO
BROOKE COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Randy Swartzmiller D 1 NO
   Pat McGeehan R 1 YES
   Phil Diserio D 002 NO
CABELL COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Sean Hornbuckle D 16 NO
   Daniel Linville R 16 YES
   John Mandt R 16 YES
   Matthew Rohrback R 17 NO
   Chad Lovejoy D 17 NO
   Evan Worrell R 18 YES
CALHOUN COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Roger Hanshaw R 33 YES
CLAY COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Kayla Kessinger R 32 YES
   Margaret Staggers D 32 YES
   Tom Fast R 32 YES
   Roger Hanshaw R 33 YES
DODDRIDGE COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   David Kelly R 6 YES
FAYETTE COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Margaret Staggers D 32 YES
   Tom Fast R 32 YES
   Kayla Kessinger R 32 YES
GILMER COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Roger Hanshaw R 33 NO
   Brent Boggs D 34 YES
GRANT COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   John Paul Hott R 54 YES
GREENBRIER COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Heather Tully R 41 YES
   Jeff Campbell D 42 NO
   Cindy Lavender-Bowe D 42 NO
HAMPSHIRE COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Ruth Rowan R 57 YES
   Daryl Cowles R 58 YES
HANCOCK COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Pat McGeehan R 1 YES
   Randy Swartzmiller D 1 NO
HARDY COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Isaac Sponaugle D 55 NO
HARRISON COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Danny Hamrick R 48 YES
   Tim Miley D 48 NO
   Ben Queen R 48 YES
   Terry Waxman R 48 YES
JACKSON COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Martin Atkinson R 11 YES
   Steve Westfall R 12 YES
   Joshua Higginbotham R 13 YES
   Scott Cadle R 13 YES
JEFFERSON COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Sammi Brown D 65 NO
   Paul Espinosa R 66 YES
   John Doyle D 67 NO
KANAWHA COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Tom Fast R 32 YES
   Kayla Kessinger D 32 YES
   Margaret Staggers D 32 YES
   Andrew Byrd D 35 NO
   Moore Capito R 35 YES
   Eric Nelson R 35 YES
   Doug Skaff D 35 NO
   Amanda Estep-Burton D 36 NO
   Andrew Robinson D 36 NO
   Larry Rowe D 36 NO
   Mike Pushkin D 37 NO
   Dianna Graves R 38 YES
   T. Kevin Bartlett R 39 YES
   Dean Jeffries R 40 YES
LEWIS COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Patrick Martin R 46 YES
LINCOLN COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Sean Hornbuckle D 16 NO
   Daniel Linville R 16 YES
   John Mandt R 16 YES
   Joe Jeffries R 22 YES
   Zack Maynard R 22 YES
LOGAN COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Nathan Brown D 20 NO
   Zack Maynard R 22 YES
   Joe Jeffries R 22 YES
   Tim Tomblin D 24 NO
   Ralph Rodighiero D 24 NO
MARION COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Amy Summers R 49 YES
   Michael Angelucci D 50 NO
   Mike Caputo D 50 NO
   Linda Longstreth D 50 NO
 MARSHALL COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Lisa Zukoff D 4 NO
   Joe Canestraro D 4 NO
MASON COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Joshua Higginbotham R 13 YES
   Scott Cadle R 13 YES
   Jim Butler R 14 YES
McDOWELL COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Mark Dean R 21 NO
   Tony Payneter R 25 NO
   Ed Evans D 26 NO
MERCER COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Tony Payneter R 25 NO
   Ed Evans D 26 NO
   Joe Ellington R 27 YES
   Eric Porterfield R 27 YES
   John Shott R 27 YES
MINERAL COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   John Paul Hott R 54 YES
   Gary Howell R 56 YES
   Ruth Rowan R 57 YES
MINGO COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Nathan Brown D 20 NO
   Mark Dean R 21 NO
MONONGALIA COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   David Pethtel D 5 NO
   Amy Summers R 49 YES
   Barbara Evans Fleischauer D 51 NO
   Rodney Pyles D 51 NO
   Evan Hansen D 51 NO
   Danielle Walker D 51 NO
   John Williams D 51 NO
MONROE COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Roy Cooper R 28 YES
   Jeffrey Pack R 28 YES
   Jeff Campbell D 42 NO
   Cindy Lavender-Bowe D 42 NO
MORGAN COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Daryl Cowles R 58 YES
   Larry Kump R 59 YES
NICHOLAS COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Tom Fast R 32 YES
   Kayla Kessinger R 32 YES
   Margaret Staggers D 32 NO
   Heather Tully R 41 YES
   Caleb Hanna R 44 YES
OHIO COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Phil Diserio D 2 NO
   Erikka Storch D 3 NO
   Shawn Fluharty D 3 NO
   Lisa Zukoff D 4 NO
   Joe Canestraro D 4 NO
PENDLETON COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   John Paul Hott R 54 YES
   Isaac Sponaugle D 55 NO
PLEASANTS COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   David Kelly R 6 YES
   Trenton Barnhart R 7 YES
POCAHONTAS COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Bill Hartman D 43 YES
   Cody Thompson D 43 NO
PRESTON COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Terri Sypolt R 52 YES
   Rolland Jennings R 53 YES
PUTNAM COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Joshua Higginbotham R 13 YES
   Scott Cadle R 13 YES
   Jim Butler R 14 YES
   Geoff Foster R 15 YES
   Joe Jeffries R 22 YES
   Zack Maynard R 22 YES
   Dianna Graves R 38 YES
RALEIGH COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Joe Ellington R 27 YES
   Eric Porterfield R 27 YES
   John Shott R 27 YES
   Roy Cooper R 28 YES
   Jeffrey Pack R 28 YES
   Brandon Steele R 29 YES
   Mick Bates D 30 NO
   Chris Toney R 31 NO
   Tom Fast R 32 YES
   Kayla Kessinger R 32 YES
   Margaret Staggers D 32 YES
RANDOLPH COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   William G. Hartman D 43 YES
   Cody Thompson D 43 NO
   Caleb Hanna R 44 YES
RITCHIE COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Trenton Barnhart R 7 YES
ROANE COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Martin Atkinson R 11 YES
SUMMERS COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Roy Cooper R 28 YES
   Jeffrey Pack R 28 YES
   Cindy Lavender-Bowe D 42 YES
   Jeff Campbell D 42 NO
 TAYLOR COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Danny Hamrick R 48 YES
   Tim Miley D 48 NO
   Ben Queen R 48 YES
   Terry Waxman R 48 YES
   Amy Summers R 49 YES
TUCKER COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Chris Phillips R 47 YES
   Rolland Jennings R 53 YES
TYLER COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   David Kelly R 6 YES
UPSHUR COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Caleb Hanna R 44 YES
   Carl Martin R 45 YES
   Patrick Martin R 46 YES
WAYNE COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Chad Lovejoy D 17 NO
   Matthew Rohrback R 17 NO
   Kenneth Hicks D 19 NO
   Robert Thompson D 19 NO
WEBSTER COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Caleb Hanna R 44 YES
WETZEL COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   David Pethtel D 5 NO
WIRT COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Chuck Little R 9 ABSENT
WOOD COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   William Anderson R 9 YES
   Chuck Little R 8 ABSENT
   John R. Kelly R 10 YES
   Vernon Criss R 10 YES
   Tom Azinger R 10 ABSENT
WYOMING COUNTY
Delegate Party House District How They Voted
   Mark Dean R 21 NO
   Tim Tomblin D 24 NO
   Ralph Rodighiero D 24 NO
   Tony Payneter R 25 NO
   Chris Toney R 31 NO